PI Kullanan Firmalar

Kullanıcı Görüşleri

Kullanıcı Görüşleri

Türkiye
Selma Kırmız
İnsan Kaynakları Geliştirme Müdürü - Lafarge Çimento

Şirket olarak Predictive Index‘i aldıktan sonra tüm organizasyon içerisinde etkin bir şekilde uygulamaya başladık. Öncelikle çalışanlar üzerinde uyguladık ve aldığımız sonuçlar zaman zaman bizi şaşırttı… Bazı kişilerin doğru yerlerde olmadıklarını net bir şekilde gördük ve yönetim ekibi olarak organizasyonda yaşanan bazı sıkıntıların nedenlerini daha iyi anlamış olduk.

Daha sonra yaptığımız iş görüşmeleri, atamalar, terfiler veya departmanlar arası geçişlerde PI bizim için çok önemli bir araç oldu. Kişilerin eğitim, deneyim ve performanslarının yanı sıra profillerine uygun pozisyonlarda , potansiyellerini ortaya kolayabilecekleri , hem kendilerini hem de şirketi geliştirebilecekleri ve katma değer oluşturabilecekleri pozisyonlarda çalışmalarını sağlayabildik.

Zaman içerisinde PI’ı bir yönetim aracı olarak kullanabilmemiz yönetim ve çalışanlar için önemli bir motivasyon unsuru oldu. Bu konuda benim için çok önemli olan bir deneyimi paylaşmak isterim.

Yeni bir Fabrika Genel Müdürü atamıştık. Kişinin teknik bilgisi, deneyimi, iş performansı ve PI profili pozisyon için oldukça uygundu. Ancak bir süre sonra ekibi yönetmekte bazı sıkıntıları olduğunu fark ettik. Ekibin motivasyonu düşmüştü ve kişiler arası çatışmalar başlamıştı. İnsan Kaynakları olarak bu konuda bir şey yapmalıydık. Şöyle bir yol izledik:

Tüm çalışanlarla görüşmeler yaptık. Fabrika Genel Müdürünün profilini , motivasyonel ihtiyaçlarını ve yönetim tarzını tüm ekibiyle paylaştık. Aynı şekilde ekibin motivasyonel ihtiyaçlarını da Fabrika Genel Müdürü’ne ilettik. Durumsal liderlik konusunda tüm ekibi bilgilendirdik ve çatışmaların ana sebeplerini kendilerine açıkladık. Bu şekilde tüm ekip birbirini daha iyi tanımış oldu. İş konusunda beklentileri, birlikte çalıştıkları kişilerin davranış tarzları açıkça ortaya konmuş oldu. Fabrika yönetim ekibi aslında çatışmaların kişisel ilişkilerden değil, iş yapma tarzlarının farklılığından ve motivasyonel ihtiyaçların anlaşılamamasından ve de tabi ki karşılanamamasından kaynaklandığını anlamış oldu.

İnsan Kaynakları olarak süreci takip ettik ve o yıl Performans Ödül Töreninde ekip olarak aldıkları ödülleri görmek hem onları, hem de bizi mutlu ve motive etti. İyi bir iş başarmıştık. İyi bir yönetim aracı ile. Teşekkürler PI…Esra Akkaya
İnsan Kaynakları Yöneticisi - Vefa Group

Grubumuz bünyesinde 2 yıldır, beyaz ve mavi yakalı çalışanlarımızın işe alım, terfi ve rotasyon kararları, takım oluşturma süreçlerinde aktif olarak kullandığımız PI; çok kısa sürede doldurulması, gerektiğinde farklı dillerde uygulama imkanı vermesi ve oldukça net ve tutarlı bir sonuç raporu çıkartıyor olması ile doğru yönetsel kararların alınması noktasında bizleri çok iyi desteklemektedir.